Aktualności A A A

93 giełdowe firmy, które radzą sobie z kryzysem

13-09-2013
93 giełdowe firmy, które radzą sobie z kryzysem

Co czwarta giełdowa spółka od początku 2011 r. w każdym kwartale może pochwalić się zyskiem netto. Ale zaledwie 7 proc. firm zanotowało wzrost dynamiki sprzedaży.

Wyniki finansowe spółek giełdowych od kilku kwartałów nie rozpieszczają inwestorów. Kryzys w gospodarce spowodował, że zyski i przychody spółek są mniejsze, a cała masa firm generuje straty.
Po drugim kwartale tego roku coś wprawdzie drgnęło, wzrosły zyski i zmniejszyła się ujemna dynamika przychodów, ale do ponownego rozkwitu giełdowych firm droga jeszcze daleka. Dość powiedzieć, że w drugim kwartale zysk netto wszystkich firm wyniósł około 4,5 mld zł, podczas gdy średni zysk z 20 ostatnich kwartałów waha się w okolicach 5,7 mld zł.


Dobre wyniki, kurs w górę

Na szczęście na warszawskim parkiecie są spółki, które lepiej lub gorzej, ale jednak radzą sobie z kryzysem i od początku 2011 roku, nie zanotowały ani jednej kwartalnej straty. Takich firm nie uwzględniając banków i ubezpieczeń znaleźliśmy na naszej giełdzie 93. Dobra pozycja finansowa większości z nich znajduje swoje odbicie w notowaniach. Przeciętnie spółki z naszego zestawienia podrożały od początku roku o prawie 24 proc., podczas gdy wskaźnik całego rynku (WIG) stracił prawie 2 proc. Bardziej reprezentatywne są jednak indeksy mniejszych spółek mWIG40 i sWIG80, ponieważ większość firm z rankingu to właśnie przedsiębiorstwa małe i średnie. Ale i tu wynik firm z naszego zestawienia jest lepszy o kilka punktów procentowych od wspomnianych indeksów. Spośród największych firm, najwyżej w zestawieniu znalazł się KGHM. Oprócz miedziowego giganta znalazły się jeszcze takie spółki z WIG20 jak Bogdanka, Asseco Poland, Tauron i TPSA.


Ogólnie jednak zdecydowanie dominują firmy mniejsze. Wśród nich najliczniejszą reprezentację mają spółki z sektora usług finansowych oraz przedsiębiorstwa z branży IT. Wbrew temu, co się dzieje w sektorze budowlanym, całkiem sporą reprezentację mają w naszym rankingu firmy z szeroko rozumianej branży budowlanej.


Oczywiście to, że spółki uchroniły się przed stratami, nie świadczy, że kryzys ich nie dotyczy. Widać to chociażby po dynamice przychodów. Zaledwie 7 proc. firm giełdowych w każdym kwartale miało dodatnią dynamikę przychodów ze sprzedaży, przy czym nie ma ani jednej, której udałoby się powiększać sprzedaż w każdym kwartale. Najwyższą średnią dynamikę sprzedaży miał PRESCO Group i Kredyt Inkaso, natomiast najbardziej stabilne przychody notował Impel, Fast Finance, Sanok i Benefit System.


Rynkowe niedoszacowanie

Wiele spółek z naszego zestawienia wydaje się wyraźnie przewartościowanych, jeśli spojrzy się na podstawowe wskaźniki ceny do zysku i ceny do wartości księgowej. Przykładem mogą być chociażby Integer, LPP czy CD Project. Ale skoro inwestorzy kupują ich akcje, a kupują, o czym świadczą notowania, to znaczy, że wciąż wierzą w ich potencjał. Ale generalnie te 93 zyskowne firmy i tak są tańsze. Przeciętny wskaźnik C/Z ważony kapitalizacją nieznacznie przekracza 10, podczas gdy dla całego rynku jest to około 14. Z kolej średni poziom wskaźnika C/KW oscyluje w okolicach 1,3 podobnie jak dla całego rynku.

Źródło: GG Parkiet

Autor: Cezary Adamczyk

cezary.adamczyk@parkiet.com

powrót do listy wpisów
Izostal SA 2014 | All Rights Reserved Tel. +48 77 405 65 00
Opolska 29, 47-113 Kolonowskie, Poland Fax +48 77 405 65 01
KAPITAŁ ZAKŁADOWY OPŁACONY 65.488.000 PLN
Pełna wersja serwisu